Pielęgnacja jamy ustnej

( ilość produktów: 55 )

Higiena jamy ustnej - co powinno znajdować się w każdej łazience?

Kondycja jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie dla całego naszego organizmu. Wielu zapomina, że zły stan zębów lub dziąseł jest przyczyną powstawania wielu chorób drobnoustrojowych. Zatem prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, powinna być przede wszystkim regularna i precyzyjna. Wypracowanie nawyku dbania o zęby już od najmłodszych lat jest kluczem do sukcesu, a więc i do zdrowej jamy ustnej. 

 

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Wiele osób uważa, że nie dbanie o zęby i dziąsła może jedynie skutkować powstaniem próchnicy i nieprzyjemnego, nieświeżego oddechu. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a konsekwencje nie dbania o zęby zdecydowanie trwalsze i groźniejsze, nawet zagrażający życiu. Mianowicie w wielu przypadkach, długotrwałe zaniedbanie jamy ustnej może doprowadzić do przewlekłych chorób serca, cukrzycy, udaru, a nawet nowotworu. Dla wielu brzmi to niedorzecznie, ale niestety wszystko zawsze zaczyna się pozornie niewinnie. Najpierw pojawia się zapalenie jamy ustnej, które często bagatelizujemy. Taki rodzaj stanu zapalnego najczęściej atakuje nasz układ odpornościowy, białe krwinki stają się osłabione. Następnie stopniowo uszkadza komórki poszczególnych narządów wewnętrznych, a na koniec atakuje układ krążenia. 

Co ciekawe, takie skutki może wywołać już nawet dwutygodniowa przerwa od prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł. Dlatego wyjeżdżając na wakacje, należy zabierać ze sobą kosmetyki na lato z odpowiednią ochroną SPF, ale również podstawowe kosmetyki do utrzymania higieny jamy ustnej. 

 

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Żeby cieszyć się pięknym i olśniewającym uśmiechem trzeba o niego odpowiednio zadbać. Większość osób na szczęście zapewnia regularną ochronę swojej jamie ustnej przed złośliwymi bakteriami, ale czy każdy z nich robi to prawidłowo i przede wszystkim dokładnie?

Pierwszym i równocześnie najważniejszym krokiem w pielęgnacji zębów jest ich prawidłowe szczotkowanie. Aby szczotkowanie było efektywne i prawidłowe nie trzeba kupować najdroższych na rynku szczoteczek sonicznych - wystarczy ta podstawowa, z miękkim włosiem, którą ma w swoim podstawowym asortymencie każda drogeria. Regularne i dokładne szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie, pozwala usunąć gromadzące się na płytce nazębnej szkodliwe drobnoustroje.  Samo szczotkowanie powinno trwać średnio dwie, trzy minuty, dzięki czemu substancje zawarte w używanej przez nas paście mają szansę prawidłowo zadziałać. 

 

Produkty do mycia zębów

Podstawowym produktem jest oczywiście pasta do zębów. Na rynku obecnie jest szereg produktów, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwpróchniczo, a nawet wybielająco. To jaką pastę używamy, zależy głównie od potrzeb i stanu naszej jamy ustnej, dlatego wybór pasty nie powinien być przypadkowy. 

Poza pastami do zębów popularne są również płyny do płukania jamy ustnej. Choć są niedoceniane lub uważane za zbędne przez wiele osób,  warto mieć je w swojej łazience. Codzienne płukanie jamy ustnej pozwala wypłukać pozostałe bakterie zalegające w przestrzeni międzyzębowej, na języku lub na dziąsłach. Poza tym płyn pozostawia w jamie ustnej przyjemny świeży oddech i uczucie czystości.

pixelpixel